Izommetrikus edzés Lényege
Ez nem testépítéshez tartozik, de viszont általánosan, ha ezt is egyszer-egyszer belefoglaljuk az edzéstervbe eszméletlen erőt és szilárd izmot érhetünk el vele. Azoknak ajánlatos a legjobban, akik felesleget szeretnének izommá alakítani. Azok is nyugodtan beletehetik az edzés tervükbe, akik erőszintet akarják növelni, koncentrációt illetve szálkásítani.
Az izommetrikus edzés hatása
Az izommetrikus edzés tulajdonképpen egy adott súly megtartásával dolgozik az izom belül, ezt nem lehet érezni, de az izmok dolgoznak, minél tovább tartsuk annál erősebb lesz, annál erősebbé válik az ínszalag az erek kitágulnak a vérkeringés megnő ekkor lép be az adrenalin, amelyet agresszívabban terheljük az izmot és a sok erőlködés, tartás alatt az izom kényszerítve lesz hogy erősebb legyen és a koncentráció is fejlődjön, - mikor már utolsó másod vagy percekhez érve már alig bírja az izom, de ekkor az adrenalin telitődik és még néhány másodpercre kihat a tartás, de ekkor már egy belső energia vagy erő szabadul fel, amit fokozatosan napról napra terheljük az izom nagy erőt fog eredményezni majdnem meghaladja a háromszoros erőnövekedést. Ami illeti hogy napról napra azt nem úgy értettem, hogy minden nap, - hanem egy vagy két nap múlva újból végezzük minél tovább tartva, lehet két hétig csinálni maximum egy héten háromszor, de két hetes izommetrikus edzés után három hétig nem alkalmazható, de majd után ezt is riktábban be lehet vezetni, ha valaki úgy érzi hogy nem akar erősödni akkor ez az edzésmód megteszi.
Gyakorlatba úgy néz ki mikor 30 mp-re állítsuk be az időt, hogy akkor legyen vége lehetséges, hogy 20 mp-nél már remeg a kéz ez annak a jele, hogy fárad az izom tehát dolgozott, pedig nem éreztél semmit, ekkor lép be a koncentráció, adrenalin hatása mikor elengedhetetlen mértékben megnöveli további energiát, vagyis további másodpercekre kihat, de nem tart végtelenig!! - de viszont fokozatosan növekedik az erőszint tartás is, tehát egyre erősebbé válunk. Mindenre ugyanez vonatkozik.
Izommetrikus edzés felépítése, alkalmazása
Leírtakból megtudtuk, hogy dolgozik az izom egy fix tárgyat tartva, egy kiválasztott időre, de viszont nem tudtuk meg hogyan tovább. Ezt szeretném a továbbiakba leírni. Vegyük egy olyan gyakorlatot, amit talajon kell végezni.
Például a fekvőtámasz, 3 féle variáció van, mind a hármat kell használni.
Egyik, amikor kinyújtott állapotba van a kar, - vagyis kiinduló helyzetet nézzük második, amikor enyhén behajlítsuk a kart, harmadik amikor leengedjük magunkat úgy, hogy az al és a fel kar derék szöget zárjon be, és ezt minimum 20 mp-ig tartva, Ez volt egy első alkalom a második alkalomnál már növeljük az időt, 25- 30 – 35 – 40- 45 stb.. egészen 1 percig. Amikor 1 percből legalább 40 percnél még nem remeg a kéz akkor fejlődött az erő, akinek viszont felesleg volt a karján akár sorolhatnám a többi testrészeket is, abból viszont sok zsíradék el kezdett bomlani, illetve bomlott is, de ez majd csak akkor fog látszani jól mikor 1 percet végig tudja úgy tartani, hogy ne remegjen a kéz, ha ennek nincs észrevétele, akkor lenyűgöző eredményt ért el, ezt továbbra is lehet folytatni. Ha nem is elején de végén úgy maximális erőt ki tud magából hozni. Persze nem minden nap ajánlatos, minden második nap, minden gyakorlatot. Lehet még bicepszre, amikor karhajlítást kellene végezni, csak nem végzünk, hanem tartsuk befeszítve úgy, hogy megfeszüljön az izom, és időig tartani, ennek is az a folyamata. Még sok minden gyakorlat létezik, amit az izommetrikus edzés elragadtató mértékben fejleszti a koncentrációt is egybe, az állóképességet, az erőt, és lehetne még sorolni.